Ekmek Dostlarının ilk ve tek buluşma noktası
Duyurular:
English Germany French Italian Spanish Russian Norway Japanese Chinese Simplified Dutch Portuguese Greek Arabic  
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Ocak 17, 2018, 03:14:45 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kütahya Yöresinden [Köy Ekmeği]  (Okunma Sayısı 10937 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kutahyaforum
Jr. Member
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Ağustos 30, 2009, 08:17:17 ÖÖ »

Köy Ekmeği Yapımından Fotoğraflar

Kaynak: www.kutahyaforum.com
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ekmek nimettir, lütfen israf etmeyelim.

« Yanıtla #1 : Ağustos 30, 2009, 11:53:46 ÖÖ »

Fotoğraflar muhteşem. 

Özellikle fırın dikkatimi çekti. Genelde tabanda odun yakılır ve közler bir tarafa toplanarak hamur atılır. Oysa burada farklı bir yöntem mevcut.

Biraz da Kütahya'ya (ya da Gediz mi desem) köy ekmeği konusunda bilgi alabilir miyiz? 

Mayası, yapılışı, özelliği?

Sanırım çok daha doyurucu olacak  evet

http://www.ekmeksanati.com
Breville ve Stefania/Grilletta; Ekmek Dostları için el ele...
kutahyaforum
Jr. Member
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : Ağustos 31, 2009, 10:36:17 ÖÖ »

Fotoğrafta görülen tekne ve fırın için (8 ekmeklik)

MALZEMELER;

- 5 veya 6 kilo un,
- 2 veya 3 kilo haşlanmış patates,
- 1/3 yaş maya (kuru maya da olabilir)
- 1 çay bardağı tuz
- Alabildiğine ılık su (kulak memesi kıvamına gelene kadar)

YAPILIŞI;

Yukarıda belirtilen malzemeler harmanlanarak, karışım (10-15dk) yoğurulur. Daha sonra hazırlanan hamurun üzeri pamuklu bir bez ile örtülerek kabarmaya (yaklaşık 2 saat) bırakılır. Kabaran hamur parçalara bölünerek ekmek şekli verilir sonrasında 10-15 dk bekletilir ve daha sonra fırına verilir. Yaklaşık 45 dk sonra ekmeklerimiz hazır. Afiyet olsun.

Bu arada fotoğrafta verdiğim fırında odunla yakılan fırınlardan farklı olarak saman yakılıyor. Fotoğrafı odun varken çekmişim, bu yüzden odun fırını olarak algılanabilir.
« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2009, 10:50:02 ÖÖ Gönderen: kutahyaforum » Logged
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : Ağustos 31, 2009, 12:35:13 ÖS »

Benim öğrendiğim kadarı ile bir gün öncesinden ekşi maya artırılarak/üretilerek hamur bununla yapılır ve tuzlanmadan bir sonraki ekmek için maya ayrılırmış. Ayrıca içine bu kadar patates konduğunu da ilk defa sizden duyuyorum.

Demek ki, yöresel olarak ekmek yapım şekilleri fazlasıyla değişiklik gösterebiliyor.

Fırının ilgi çekici olmasının sebebi, Manisa'da bir yakınım bahçe ve evini satın almıştı, fırının ortasının delik olduğundan ve ateşin alttan yakıldığından söz etmişti. Demek aynı mantıkla ısıtılıyormuş.

Bu arada Kütahya ekmeğinin gayet kalın bir kabuğu vardır, ancak içini uzun süre taze tutar. Kabuk kemikleşince sadece içi yenir, bir araya toplanan kabuklar nemlendirilerek ısıtılır ve kıtır kıtır ekmek olur (Beypazarı kurusu gibi).

Yanılıyor muyum?

Emin DEMİREL
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bir Başkadır Benim Memleketim...

« Yanıtla #4 : Ağustos 31, 2009, 12:41:03 ÖS »

Fotograflarla beraber ekmekler muhteşem.. sanırım bu ekmekler katıksız yavan olarak yenme imkanına da sahip... keşke fırınlarımızda ki ekmeklerinde tatları olsa... :tamam:

Çırak Ustayı Sollamazsa Sanat Ölür,  Hatalı Sollarsa Çırak Ölür..
kutahyaforum
Jr. Member
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : Ağustos 31, 2009, 01:04:25 ÖS »

İlk paragrafınız doğrudur. Bir sonraki yapılacak ekmek için maya ayrılıp dolapta bekletiliyor. Ben ilk baştan anlattığım o ayrıntıya girmemiştim. :) Evet bu kadar patates katılıyor gerçekten, lezzeti ise tartışılmaz.

Alıntı
Bu arada Kütahya ekmeğinin gayet kalın bir kabuğu vardır, ancak içini uzun süre taze tutar. Kabuk kemikleşince sadece içi yenir, bir araya toplanan kabuklar nemlendirilerek ısıtılır ve kıtır kıtır ekmek olur (Beypazarı kurusu gibi).

Yanılıyor muyum?

Evet doğrudur ancak kabuk kalınlığı malzemeler aynı olsa bile yapan kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Buna da tecrübe veya maharet diyebiliriz. Genelde bizim yaptığımız ekmekler biraz daha ince kabuklu olur, kalın kabuklu olmasını kabuğa kalkmasını pek istemeyiz. Tazelik konusuna gelince uzun süre tazeliğini koruyor ve bayatlamıyor. Aynı zamanda tarhana çorbasının vazgeçilmezi bir ekmek.
kutahyaforum
Jr. Member
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : Ağustos 31, 2009, 01:08:53 ÖS »

Fotograflarla beraber ekmekler muhteşem.. sanırım bu ekmekler katıksız yavan olarak yenme imkanına da sahip... keşke fırınlarımızda ki ekmeklerinde tatları olsa... :tamam:

Teşekkürler yorumunuz için. Fırından çıktığı gün veya ertesi gün yavan olarak tüketilebilir fakat sonraki günlerde katık olması lazım. :)
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : Ağustos 31, 2009, 01:21:46 ÖS »

Tazelik konusuna gelince uzun süre tazeliğini koruyor ve bayatlamıyor. Aynı zamanda tarhana çorbasının vazgeçilmezi bir ekmek.

Ak tarhana?  Roll Eyes
Ekşi tarhana?  Cheesy

Bunları da açıklayabilir miyiz?

kutahyaforum
Jr. Member
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : Eylül 02, 2009, 03:59:08 ÖÖ »

Tükettiğimiz tarhana çorbasının ''Ak Tarhana'' olduğunu biliyorum. Malzemeleri ve yapılışı hakkında yeterli bilgiye sahip değilim. Öğrendiğimde yine bu başlık altında paylaşırım.
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : Eylül 02, 2009, 05:32:32 ÖÖ »

Tükettiğimiz tarhana çorbasının ''Ak Tarhana'' olduğunu biliyorum. Malzemeleri ve yapılışı hakkında yeterli bilgiye sahip değilim. Öğrendiğimde yine bu başlık altında paylaşırım.

''Ak Tarhana'' yanında, sizin oralara özel "Ekşi Tarhana" hakkında da bilgi alabilirsek memnun oluruz.

Sanırım ticari olarak yapılıp, piyasaya sürülmeye başlamış.

kutahyaforum
Jr. Member
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : Eylül 02, 2009, 08:24:34 ÖÖ »

Evet ticari olarak piyasaya sürüldü ancak ev yapımı tarhanaların yerini kesinlikle tutmuyor.
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : Eylül 02, 2009, 08:51:57 ÖÖ »

Evet ticari olarak piyasaya sürüldü ancak ev yapımı tarhanaların yerini kesinlikle tutmuyor.

Ben ekşi tarhanayı kasd etmiştim. Diğeri zaten uzun süredir çeşitli isimler altında piyasada.

sebay
Newbie
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : Ekim 19, 2009, 11:23:07 ÖÖ »

Sayın ekmekseverler özellikle Gediz ekmeği severler!Anlattıklarınız,resimleriniz bir harika.Ekmeğin kokusunu burnumda,tadını damağımda hatta fırının dumanını gözümde hissettim.Teşekkürler.Bu ekmek aktarhana hele ekşi tarhana ile yakışık alır.Ekşi tarhana konusunda bende birşeyler söylemek istiyorum.Yıllarca annem vasıtasıyla eve gelen ekşi tarhanamızı bu yıl beklemeyip internette yapılışının basitliğini keşfederek,birazda neden şimdiye kadar yapmadığıma hayıflanarak evde yaptım.Sonuç oldukça güzel,Kütahya'nın kendi toprağının güreninin (kızılcığının) çok özel tadı-ya da psikolojik olabilir-dışında birde üzerine eritilen kuyruk yağı eksikti.Umarım sobermanın sorusuna bir nebze de olsa açıklama getirmişimdir.Çabalarınız olağanüstü tebrik ederim.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu! Dilber MC Theme by HarzeM
Hobiler