Ekmek Dostlarının ilk ve tek buluşma noktası
Duyurular:
English Germany French Italian Spanish Russian Norway Japanese Chinese Simplified Dutch Portuguese Greek Arabic  
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Ocak 17, 2018, 03:10:09 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: "Askıda Ekmek"  (Okunma Sayısı 5852 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ekmek nimettir, lütfen israf etmeyelim.

« : Temmuz 07, 2009, 01:04:32 ÖÖ »

Sevgili Ekmek Dostları,

Eski zamanda yaygın geleneğimiz olan ve son zamanlarda bazı illerde yeniden canlandırmaya çalışılan "askıda ekmek" konusunda bildiklerimiz nelerdir?

http://www.ekmeksanati.com
Breville ve Stefania/Grilletta; Ekmek Dostları için el ele...
batros
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Essenso XBM 1228

« Yanıtla #1 : Temmuz 07, 2009, 04:35:10 ÖS »

İhtiyacı olana bedava ekmek 
'Askıda ekmek', parası ödenen ekmeğin alınmayıp, fırınlardaki bir sepete konularak ihtiyacı olanlara verilmesi olarak biliniyor.

Çok, daha çok aşçı!
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : Temmuz 07, 2009, 11:05:17 ÖS »

Teşekkür ediyorum.

Biraz daha açma şansımız olabilir mi?

Emin DEMİREL
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bir Başkadır Benim Memleketim...

« Yanıtla #3 : Temmuz 08, 2009, 12:19:59 ÖS »

Sabah Gazetesi 10 Eylül 2006 tarihli Haber
Ispartalı 25 gencin öncülüğünde kurulan Atılımcılar Derneği'nin fikir babası olduğu, fakir vatandaşların fırınlardan para vermeden ekmek alabildiği 'Askıda Ekmek' kampanyası İstanbul'da tutmadı. Bursa, Eskişehir, Ankara, Burdur, Manisa ve Antalya'dan sonra geçen yıl İstanbul Fırıncılar Odası'nın başlattığı proje, kısa ömürlü oldu. Parası ödenip alınmayan bir ekmeğin, fırınlarda ya da marketlerde oluşturulan sepete konup, yoksul vatandaşlara verilmesi olarak bilinen "Askıda Ekmek", İstanbul'da 2-3 ay devam edebildi. İlk olarak Gaziosmanpaşa'da uygulanan ardından Güngören ve Bahçelievler'deki fırınlarda başlayan proje, artık hiçbir fırında sürmüyor.

YENİDEN BAŞLATILACAK AMA...
Ramazan ayına sayılı günler kala, projeyi yeniden gündeme getirmeye çalışan Oda Başkanı Fahri Özer, tanıtım için broşürlerin bastırılması için Büyükşehir Belediye'sinden yardım istiyor. Odanın bu işe ayıracak bütçesi olmadığı için sponsorlar aradıklarını ifade eden Özer, "Bir ekmeğe ihtiyaç duyan o kadar yoksul insan var ki. Ramazan öncesi tüm fırınlarda yeniden başlatıp, sürekli hale getirmek istiyoruz" diyor.

MARKA SANILDI
Askıda Ekmek kavramını iyi tanıtamadıklarını, çoğu kişinin bunu bir ekmek markası olarak algıladığını belirten Özer, projeyle ilgili şunları söyledi: "Bunun ne olduğunu anlatamadık. Özeti zenginin fakire ekmek yardımı yapması demek. Vatandaş ekmek aldığında 'askıda ekmek' dediğinde aldığı adedin bir fazla parasını ödüyor. Bir ekmek bağışlamış oluyor. Bu askıya alınan ekmekler daha sonra fırına gelen fakir vatandaşlarımıza ücretsiz olarak, ihtiyacı olduğu kadar veriliyordu."

Çırak Ustayı Sollamazsa Sanat Ölür,  Hatalı Sollarsa Çırak Ölür..
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : Temmuz 26, 2009, 05:04:15 ÖÖ »

Manisa'da bir fırından "Askıda ekmek" uygulaması görülmekte. Fırıncı, konunun bilinmediğinden ve yaygınlaşamadığından dertli durumda.

Askıda ekmek sayısı tabelada ilan ediliyor.

Emin DEMİREL
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bir Başkadır Benim Memleketim...

« Yanıtla #5 : Eylül 11, 2009, 04:26:56 ÖS »

9 Eylül 2009 Çarşamba günü izmit'e olan seyahatimde afişini gördüğüm askıda pide uygulamasının detayları aşağıdadır. darısı bütün şehirlerimize...

"Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi, Kocaeli Fırıncılar Odası ve Erkul Lisesi Mezunlar Derneği (ERKOMED)’nin işbirliğiyle Ramazan ayına özel hayata geçirilen Askıda Pide Kampanyası dün 280 fırında başladı. Duyarlı vatandaşlar kampanyaya büyük destek verdi. İhtiyaç sahibi vatandaşların yılın 12 ayı yanında olan Ramazan ayında ise her yıl olduğu gibi bu yıl da yardımlarıyla garip gurabanın yüzünü güldüren Büyükşehir Belediyesi, Askıda Pide Kampanyası’nın da ortağı oldu. Kent Konseyi, Kocaeli Fırıncılar Odası ve Erkul Lisesi Mezunlar Derneği’nin de destek verdiği kampanya ilk gününde büyük ilgi gördü. Kampanyaya  geçen yıl katılan fırın sayısının 150’den bu yıl 280’e çıkması kampanyanın yangınlaştığını ve benimsendiğini gösteren bir diğer belirleyici unsur oldu. “Bir pide de senden olsun” açılımını yüklenen Ramazanda Askıda Pide Kampanyası’na katılan vatandaşlar garip gurabaya ücretsiz pide verilmesi için fazladan aldıkları pideleri askıya astırdı. " ...alıntıdır. ..  http://www.kocaeli.bel.tr

Çırak Ustayı Sollamazsa Sanat Ölür,  Hatalı Sollarsa Çırak Ölür..
rhetorical
Sr. Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : Mart 20, 2010, 01:11:10 ÖS »

Askıda ekmek Edirne ve Trakyadaki bir çok fırında da uygulanan kutsal bir yöntemdir.Bugün bir fırın camında gördüm yine ,başlık eski olmasına rağmen yazmak istedim.

Hiçbir işi imkansız diyerek bırakma. Ertesi gün
başkalarının o işi başarırken çıkardığı gürültüyle
uyanırsın.
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : Mart 20, 2010, 02:43:43 ÖS »

Başlık eski, konu bâki. 

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu! Dilber MC Theme by HarzeM
Hobiler