Ekmek Dostlarının ilk ve tek buluşma noktası
Duyurular:
English Germany French Italian Spanish Russian Norway Japanese Chinese Simplified Dutch Portuguese Greek Arabic  
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Ocak 18, 2018, 06:32:17 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kilice  (Okunma Sayısı 3292 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ekmek2009
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

È più facile mangiare il pane che guadagnarselo

« : Mayıs 23, 2015, 10:54:13 ÖÖ »

Bu seferde Mardin den "Kiliçe"

Mardin'e özgü, paskalyaya benzeyen hayat çöreği de denilen çeşitli baharatlarla hazırlanan tatlı bir çörek.

Süryani geleneklerinde, evlenen genç kız ve delikanlının, nikahlarının kıyılmasından sonra bölüşerek tattıkları bu çöreğin, evliliğe sevgi dolu paylaşım ve bereket getirdiğine inanılıyor.

TigerX
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : Mayıs 24, 2015, 03:20:05 ÖÖ »

Üstadım,

Ellerinize sağlık...    Tadı da kendisi gibi muhteşem olsa gerek ...    yemek

Bugünlerde hep çörekle ilgileniyorsunuz. Yolculuklarda yanınıza alabileceğiniz çeşitler mi arıyorsunuz..  lol lol

Ne kadar Emek, o kadar Ekmek...
http://www.BugdayTanesi.com
ekmek2009
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

È più facile mangiare il pane che guadagnarselo

« Yanıtla #2 : Mayıs 24, 2015, 06:31:17 ÖÖ »

Tesekkurler Ustadim

Esasinda değişik yöre tariflerini çörek börek kurabiye tarifleri ince ince inceleyince sonuçta ufak değişiklikler ile hepsi ayni kapiya cikiyor.

Nette olsun kitaplarimda olsun son günlerde çörekleri inceleyince elagiz diyarbekir mardin paskalya tokat yeni yıl yılbasi çörekleri baharatlarinin kıvamının farkliliklari ile hepsi ayni.

Coreklerin cogu mutlulkuk yada huzun için tüketiliyor gibi....

Klice paskalya çöreğine gore daha sert yapiya sahip güzel bir kahve ile muhteşem gidiyor.  bol bol baharat  zaten içindeki baharatlarin zenginliği ile anlam kazaniyor...

Kahve dedik te aklima bir anim geldi. 4 5 sene once nusaybinde benzin istasyonunda kokuyu (kopek) gibi takip edip otele girdim resepsiyonu geçtim ve mutfagin kapisina kadar geldim.

Karsima ilk cikana kahve dedim... Çocuk arkamdaki hipi takımnı görünce "abi bu kahve bizim  buralarin siz sevmezsiniz dedi".  Kardes sen kahveyi getir "ben aylarca su tel orgunun arkasinda yasadim ne olduğunu bilirim" dedim yani suriyede

hipiler nescafe içsin.....  gasp gasp gasp 
halen kahvenin kokusu burnumda tutuyor....

Ustadim gittiğim yerlerde yorum alabileceğim tadini bilen insanlar varsa muhakkak goturuyorum...

Kalin Saglicakla

Not :

MSA da kesilmemiş olarak gordugum bu klice nin ust yüzeyi nasil böyle jillet gibi olmuş ????

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu! Dilber MC Theme by HarzeM
Hobiler