Ekmek Dostlarının ilk ve tek buluşma noktası
Duyurular:
English Germany French Italian Spanish Russian Norway Japanese Chinese Simplified Dutch Portuguese Greek Arabic  
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Eylül 25, 2017, 10:41:20 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1] 2 3 ... 11   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ekmek Hesap Programı ...  (Okunma Sayısı 48620 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TigerX
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Aralık 17, 2013, 01:59:17 ÖÖ »

Uzunca bir süredir yaptığım ekmekleri mutlaka hesaplayarak yapıyorum. Her defasında yeni denemeler yaptığımda ise sonucu tutturabilmek için biraz uğraşmam gerekiyor. EXCEL ile işi bir yere kadar çözdüm ama onun da yetersiz kaldığı durumlar oluyor. Bu durumları da çözmek için kendi programımı yazmaya karar verdim. Öyle sandığım kadar kolay olmadı... Undecided

Program çok esnek ve kullanımı çok kolay. Lakin tüm veriler elle değiştirilebildiği için sorun hesaplama kısmında ve bazen de mantık kısmında karşıma çıkıyor. Kendi düşündüğüm mantık başkası için doğru olmayabilir. Bu nedenle aslında böyle esnek bir program yazmak ne kadar akılcı bunu sorgulamaya başladım...  

Aşağıda programın örnek olması açısından BAGET ekmek için yapmış olduğu hesabın görüntüsü mevcut. Birlikte tartışarak herkese hitap edecek bir şekle sokabiliriz. Aksi halde artık ne kadar olursa...

BAGET Ekmeğin tarifi için Link :  http://www.ekmeksanati.com/documents/baget_ekmef0i___kaf.html

Program hala bitmediği için paylaşamıyorum. Bu nedenle hatalar çözülene kadar görüntülerle devam edebileceğiz...

Programın amacını ise kısaca paylaşayım, daha sonra sorularınıza göre ve tavsiyelerinize göre açıklama ve değiştirmeler yaparım...

- Ekmek yapımında en büyük sorun kıvamı tutturmaktır. Mesela %70 su oranlı bir ekmekte eğer 200 gr 'da ekşi/ön maya varsa bu durumda sizce yine su oranı %70 olmaya devam edecek midir? Kesinlikle hayır. Eğer tarifi veren kişi herşeyi göz önünde bulundurup ekmeğin nihaî haline göre tekrar oranları hesaplayıp ona göre tarif verdi ise hiç sorun olmadan o ekmek başarılı olur. Lakin siz yeni bir deneme yapmak istediğinizde ise muhtemelen hata yapacaksınız. Nedeni ise çok basit. Dediğim gibi BAGET yapacağız ve bunun standart formülünün de %60 olduğunu biliyoruz. Peki ya Ekşi maya/ Öna maya ilave işin içine girince ne olacak. Elbette bu %60, Mayanın kıvamı nisbetinde değişecektir. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

- Ayrıca malzemelerden birisinin oranını değiştirdiğinizde toplam gramaj ve %' ler de değişeceğinden yine ekmek oranları ideal olmayacaktır. Örneğin yaptığınız ekmeğe ilaveten kepek katmak istediniz. 100 gr kadar kattınız. Peki bunu hangi malzemeden çıkartacaksınız. Bence olması gereken her malzemden belirli bir miktar kısıtlama yapmak daha doğru olur. O zaman tek tek hesap yapmak gerekecek. Bu hesabı tek tek elle yapmak çok uğraştıracaktır. Fakat bu programla bu çok olay olacaktır...

- Veya birisi size bir tarif verdi ama verdiği tarifte çıkan hamur toplamı 1.650 gr oluyor. Oysa siz benim gibi tencerede ekmek yapınca 1.100 gr civarı hamura ihtiyaç duyacaksınız. Bu durumu göz önüne almadan ekmeği tencerede pişirirseniz ne olur...   Olmaz elbette... O halde yapmamız gereken bize yeni miktarlar ... Elle tek tek hesaplamak yine uzun iş...

Bu ve buna benze birçok sebep var... Program ayrıca Maya Dönüşüm Tablosu 'nu da bünyesinde barındırıyor. İsterseniz her çeşit mayadan birlikte kullanabilirsiniz. Kullandığınız hazır mayaları ise birbiri yerine ne kadar kullanmanız gerektiği de otomatik olarak veriliyor.

Malzemelerin yanlarındaki ( %) 'ler Toplam Hamurun içerisindeki Un ve Suya göre hesaplananlar, Sağ traftaki oranlar ise ekmek tariflerinde verilen standart ölçüler. Bakın bakalım hamur hazırlanınca oranlar hala aynı kalmış mı ????    Yukarıda açıklamaya çalıştığım durum...

İşte programın ilk görüntüsü. Düşüncelerinizi ve talaplerinizi bekliyorum...

Not: Bu program bu forumun müdavimlerine kesinlikle 'free' ücretsiz olacaktır. Forum dışındakilere ve forumda aktif olmayanlara ise nasıl bir uygulama yapacağıma henüz bir karar veremedim. Belki birlikte karar veririz... biggrin

Ne kadar Emek, o kadar Ekmek...
http://www.BugdayTanesi.com
cambaz
Sr. Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : Aralık 17, 2013, 07:11:04 ÖÖ »

gasp gasp gasp Bu kadarını beklemiyordum.  :tamam:
TigerX
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : Aralık 17, 2013, 07:18:54 ÖÖ »

gasp gasp gasp Bu kadarını beklemiyordum.  :tamam:

Teşekkür ederim...

Oldu mu en iyisi olmalı, yoksa ne kımeti olur...

Görüş, öneri ve tavsiyeleri bekliyorum...

TigerX
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : Aralık 20, 2013, 01:09:10 ÖS »

Bilgiyi altın tepside sunmağa çalışmama rağmen bir tek @cambaz 'ın dışında ilgilenen olmadı. O 'na çok teşekkür ederim. Gerçek bir ekmekçi olduğunu ispatladı...

Bu nedenle şu ana kadar yazabildiğim kadar hazır olan kısmını foruma yüklüyorum. Programı geliştirme aşamalarını şimdilik durduruyorum. Madem ilgilenen yok; ne zaman olursa o zaman yaparım, acelesi yok. Daha öncelikli işlerimle ilgilensem daha iyi olacak...  Embarrassed

Programı kullanabilmeniz için Lisans işlemi yapmanız lazım. Lisans kişiye özeldir. Kullanacağınız bilgisayara istediğiniz bir yere arşivdeki dosyaları çıkartıp yükleyin. Ayrıca bir yükleme gerektirmez. Programın sağlıklı çalışması ve Lisans yetkisi için hiçbir dosyayı silmeyin ve değiştirmeyin. Her forum müdavimine sadece 1 tane Lisans verilecektir. Lisans kaybedilirse aynı bilgisayar olduğu sürece kod yenilenebilir ama farklı bir bilgisayar için yeni Lisans verilmeyecektir...

Aşağıdaki bilgileri:

- Lisans Adı
- Lisans Parametresi

bölümlerini bana eksiksiz mesaj atmanız lazım. Size göndereceğim kodu

- Lisans Kodu

bölümüne yazarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Az da olsa hataları çıkacaktır. Çünkü geliştirmeyi durdurdum. Daha sonra her ilerlediğimde yeni versiyonlarını yüklemeğe devam edeceğim...

Kullanırken sormak istedikleriniz olursa buradan sorabilirsiniz...  

Kısaca programı tanıtmak gerekirse;

- (%) hücreleri her malzemenin Hamurun içerdiği Toplam Una göre % miktarını veriyor. Bu bölümler şimdilik değiştirilse de bir etkisi olmaz. Programın devamında istenilen % 'ye otomatik ayarlamalar yapacaktı!!!

- Alttaki Hamurdan itibaren 5 hücre Toplam Hamur ve Un, Su miktarları ile Ekmeğin pişmiş halinin gramajını ve Toplam Hamurun Sıvı Oranını veriyor. Bu hücreler de şimdilik sadece okunabilir, değiştirlemez. Devamında bu hücreler de değişecekti!!!

- Diğer tüm hücreler değiştiği anda ilgili tüm hücreler anında değişecektir. Bunun için <Enter> Tuşuna basmanıza gerek yok. Sadece bazı özel hücreler <Enter> 'a basmadan işlem görmeyebilir. Yaptığınız değişikliği iptal etmek için <ESC> Tuşuna basarak hücrenin içeriğini eski haline getirebilirsiniz...
Kolay gelsin...

- Tüm malzemelerin ve oranların değişmesi programda çok büyük esneklik kazandırıyor. İstediğiniz şekilde programı zorlayarak deneyiniz. Bir hata veya ekleme gerektiren birşey görürseniz dikkate alırım.

- Şu an için sadece BAGET ekmeği formülü işlenmiş olarak hazır verildi. Devamında Tüm Standart Ekmekler olacaktı ve ayrıca yapılan yeni reçeler istenilen isimde saklanıp daha sonra çağrılabilecekti....

- Ekmek resminin üzerine tıklayınca Hakkında (About) bilgisine ulaşılır...

- TigerX V2.0 üzerine tıklanınca Lisanslama işlemi yapılabilir.

- Lisanslı kullanıcı olmadan sadece hücreleri okuyabilirsiniz ama kesinlikle değiştiremezsiniz. Hazır ekmek olarak BAGET 'i görüntüleyebilirisiniz.

- Sorularınız olursa beklerim ama sanırım gelmez...    

Yeni versiyon aşağıda sunulmuş olduğu için buradakiler silinmiştir...
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2013, 07:22:02 ÖÖ Gönderen: TigerX » Logged

cambaz
Sr. Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : Aralık 20, 2013, 02:31:08 ÖS »

Ellerinize, kollarınıza, emeğinize sağlık. 

Böyle bir programla ilgilenmemek olmaz muhtemelen meşguliyetleri vardır.

Ben bir şey eklemek istemiştim ama 2 gündür hem iş de hem de evde sabah 6 akşam 12 mesai yapıyorum. O yüzden bir türlü söyleyemedim. Bu katkılar bölümüne patates püresi de ekler misiniz diye rica edecektim. Ayrıca şeker yerine bal ve pekmez miktarları ayarlanabilir mi?

Ben programlama hakkında hiçbir şey bilmiyorum, o yüzden olmayacak şeyler söyleyebilrim. :) Kullanmayı beceremezsem sizi rahatsız ederim artık.
TigerX
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : Aralık 20, 2013, 10:13:08 ÖS »

Yanlışlıkları önlemek adına şunları da söylemem gerekiyor :

- Her iki .zip dosyasını da birlikte, programı kurmak istediğiniz herhangi bir klasöre kopyalayın. Daha sonra WinRar ile "Ekmekci.part1.zip" dosyasını açtığınızda "Ekmekci.part2.zip" kendiliğinden otomatik olarak devreye girip açılacaktır.

- WinRar mevcut değilse bu durumda "*.zip" lerdeki zip yerine Rar yazarak WinZip ile açabilirsiniz. Bir önceki mesajda sanırım hatalı yazmışım. Biraz karışık gibi görünse de aslında çok basit. Programı foruma doğrudan yüklemek ve sizi UpLoad siteleri ile uğraştırmamak ve programın kalıcılığını sağlamak adına bölmek zorunda kaldı. Programın uzunluğu yüklenecek miktar olan 512 KB 'ı geçtiği için mecburen böldüm ama bu defa da foruma *.Rar uzantılı dosyaları yükleyemedim. Yani herşey mecburiyetten...

- Lisans işlemi için de : Siz TigerX yerine kendi adınızı yazıp ona göre yeniden şifre üretmelisiniz. Gördüğünüz bilgileri örnek olması açısından koymuştum. İlla da TigerX olsun diyorsanız tekrardan TigerX yazarak yeni kod üretmesini sağlayabilirsiniz... 

TigerX
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : Aralık 20, 2013, 10:26:39 ÖS »

Bu katkılar bölümüne patates püresi de ekler misiniz diye rica edecektim. Ayrıca şeker yerine bal ve pekmez miktarları ayarlanabilir mi?

Ben programlama hakkında hiçbir şey bilmiyorum, o yüzden olmayacak şeyler söyleyebilrim. :) Kullanmayı beceremezsem sizi rahatsız ederim artık.

Katkıların sonu gelmez. Bu nedenle Şeker ile kastedilen aslında her türlü Tatlı malzeme olabilir. İlla da şeker olması gerekmiyor. Eğer siz daha farklı katkılar da eklemek istiyorsanız bu durumda "Diğer" diye bir malzeme var. Buraya kullanacağınız tüm ekstra katkıların toplamını yazarsanız da işinizi görecektir.

Katkılar hamurun sıvı oranını etkilemesin diye ayrı bir bölümde açıldı. Bence şeker ve bal gibi malzemeler ekmeğin kıvamına pek fazla etki etmiyorlar. Hem katı hem de sıvı içeriyorlar. Tecrübelerim beni bu sonuca götürdü...

Zaten alt tarfta Tarif kısmında tarifi yazarken ne koymuşsanız bunu ayrıntılı olarak yazabiliecektiniz ama şimdilik programı geliştirmeyi bıraktığım için yazamaycağız. Belki ileride mümkün olacak...

Belki Patates Püresi eklenebilir ama şu an için mümkün olmadığı için siz;

- Patatesi haşlamazdan önce tartın ve bu bilgiyi Patates yazan yere işleyin. Sonra haşlandıktan sonra tartın. Aradaki fark size su miktarını verecektir. Bu su miktarını Sıvılar bölümündeki Diğer ksımına yazın. Sorununuz böylece hallolmuş ve ve sıvı oranı da doğru olarak hesaplanmış olacaktır... Sıvı oranını yazmazsanız Patatesin içerisindeki su miktarı hamurun kıvamını çok çok etkieyecektir. İşte bu programın asıl amacı da hamur kıvamını tam tutturmak.

Programı denedikçe ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız...

TigerX
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : Aralık 20, 2013, 11:07:33 ÖS »

Program hakkında ayrıca;

- x64 Bit Bilgisayarda da denendi sorunsuz çalışıyor...

Bilisayarlarda eğer seçili olan ondalık gösterici simge '.' yerine ',' ise hesaplamalarda küsüratlı (ondalık) hesaplar olduğundan hata mesajı verebiliyor. Bu durumda şimdilik geçici çözüm bilgisayardan denetim masasından dil ayarlarında ek ayarlar 'ı seçerek '.' olarak ayarlamanız sorunu çözecektir.

Yeni versiyonlarda bu sorunu da çözümü varsa çözmeğe çalışacağım...

cambaz
Sr. Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : Aralık 21, 2013, 01:45:42 ÖÖ »

- Lisans işlemi için de : Siz TigerX yerine kendi adınızı yazıp ona göre yeniden şifre üretmelisiniz. Gördüğünüz bilgileri örnek olması açısından koymuştum. İlla da TigerX olsun diyorsanız tekrardan TigerX yazarak yeni kod üretmesini sağlayabilirsiniz... 

Cheesy Cheesy Cheesy Belki kullanıcılar progamı sizinle bütünleştirmek istemişlerdir.  lol

Ben programı açar açmaz range check eror diye hata veriyor.
TigerX
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : Aralık 21, 2013, 02:47:42 ÖÖ »

Şeref duyarım ancak...    biggrin

Hata ise olmaması gereken bir durum. Tekrar yükeyip deneyin...

Çalışana kadar uğraşacağız. Vazgeçmek yok...

ekmek2009
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

È più facile mangiare il pane che guadagnarselo

« Yanıtla #10 : Aralık 21, 2013, 03:08:21 ÖÖ »

iki ayri bilgisayarda denedim  bende de ayni hata var...

Ben programı açar açmaz range check eror diye hata veriyor.
TigerX
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : Aralık 21, 2013, 04:35:11 ÖÖ »

Rica etsem bilgisayarınızda hangi Windows versiyonu yüklü yazar mısınız?

Ona göre tekrar kontrol edeyim... Undecided

ekmek2009
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

È più facile mangiare il pane che guadagnarselo

« Yanıtla #12 : Aralık 21, 2013, 04:45:16 ÖÖ »

TigerX
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : Aralık 21, 2013, 05:13:14 ÖÖ »

Teşekkürler...

Programda değişiklik yapıp ilk fırsatta yeni versiyon yükleyeceğim...

TigerX
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : Aralık 21, 2013, 06:27:33 ÖÖ »

Bir de buradan indirip deneyelim, lütfen...

http://yadi.sk/d/Q5HbBStUEgWkn

Sayfa: [1] 2 3 ... 11   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu! Dilber MC Theme by HarzeM
Hobiler