Ekmek Dostlarının ilk ve tek buluşma noktası
Duyurular:
English Germany French Italian Spanish Russian Norway Japanese Chinese Simplified Dutch Portuguese Greek Arabic  
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Ekim 25, 2014, 02:24:39 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ev ekmegi yapiyorsunuz,peki ya yogurt?  (Okunma Sayısı 8970 defa)
aysuasya
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Mayıs 09, 2013, 02:10:47 ÖÖ »

Merhabalar,kirli firinlarda yapilan ekmekleri yemeyelim diye EYM aldik.
 Bu konuda az da olsa duyarliyiz demekki.cok guzel peki ya haftalarca bozulmayan o yogurdu yemeye devammi ediyorsunuz?
Benim 2 kizim var ve ilk kizimdan beri yogurdumu kendim mayaliyorum.
Yogurt sulu mu oluyor,olsun varsin sorun degil.ve Annemin yogurtlarini hatirliyorum oda sulaniyordu kasik vurunca.
 Size guzel yogurt yapmayi ogretemem cunku zaten cok cok basit..
Sutu kaynat bekle sogusun el yakmayacak kadar tabi..
Sonra kucuk bir kasede bir miktar yogurtla bir miktar sutu homojen hale getirip ,sutu mayaliyoruz..
Ben sutas in minik (750 gr) lik cam kaplarina mayaliyorum.kaymakli yapmayi da seviyorum.
 Mumkunse sutu kaynattiktan sonra ilk sogumada sutu mayalayin.2. Kez isitinca cok cok sulu bir yogurt oluyor..
Umarim cocugumun damaginda benim damagimda oldugu gibi ev yogurdu yer eder..
Amacim size yogurt yapmayi ogretmek degil sadece bir ampul yakmak..yinede olurda akliniza birsey takilirsa seve seve cevaplarim..
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2013, 02:18:52 ÖÖ Gönderen: aysuasya » Logged

Arcelik 2715
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ekmek nimettir, israf etmeyelim.

« Yanıtla #1 : Mayıs 09, 2013, 10:34:15 ÖÖ »

Çok teşekkürler, çok faydalı bir başlık olacağına inanıyorum.

..yine de olurda akliniza birsey takilirsa seve seve cevaplarim..

Benim merak ettiğim bazı konular vardı. Bunlara sizden ve bilenlerden cevap alabilirsem çok memnun olacağım:

1. İlla sokak sütü mü bulacağız? Malum büyük şehirlerde sıkıntı oluyor.

2. Yoğurt yapımına en uygun sütler hangileridir? Nasıl sıralanır?

3. Yoğurdu en güzel hangi kapta mayalayabiliriz?

4. Yoğurt yayvan ve geniş tepside mi, dar ama derin tepside mi mayalanmalı? Neden?

5. Mayalama esnasında sıcak ve soğuk mayalama diye iki tür mayalamadan bahsediliyor. Aradaki farklar neler ve sonucu nasıl etkiliyor?

6. Maya için kullanılan yoğurdun kesinlikle hazır yoğurt olmaması, eskiden beri gelen (ekşi maya gibiymiş) ev yoğurdunun tercih edilmesi öneriliyor. Doğru mu?

7. Mayalamak için ev yoğurdumuz yoksa tabii yoğurt mayasını nasıl üretiriz?

8. Kaynama sonrası ortaya çıkan kaymağı ne yapıyorsunuz?

9. Mayalık yoğurt ne kadar olmalı, belirli bir oran-ölçü var mıdır? Varsa nedir?

10. Mayaya mı sütü ekliyoruz, yoksa sütün üzerine mi mayayı boca edip karıştırıyoruz? Mayaya eklenecek sütün bilhassa mayalanacak sütten alınması gerekli mi?

11. Mayayı süte karıştırdıktan sonra bir tutam tuz atılması önerilir. Açıklayabilir misiniz?

12. Kaymaklı süte kaymağı bozmadan mayayı nasıl akıtıp karıştırabiliriz?

13. Yoğurdu çalmadan önce bazıları uzun süre kaynatıp sütü sarartıyorlar. Siz önerir misiniz? Neden böyle yapılıyor?

14. Yazın ve kışın ortalama miktar için mayalandırma sürelerini verebilir misiniz?

15. Mayalamanın hangi aşamasında buz dolabına kaldırıyoruz? Özel bir püf noktası var mıdır? Buz dolabında kapak kullanılacak mı?

16. Yoğurt mayasına ve yoğurda metal kaşık sokulmaması gerektiği belirtiliyor. Hem besin değeri azalırmış, hemde yoğurt erken sulanırmış. Doğru mudur?

17. Sulanan yoğurdun suyunun ayran dışında değerlendirme imkanı var mıdır?

18. Yoğurt kabından kaşıkla yoğurt alma esnasında nelere dikkat edeceğiz?

19. Yoğurt mayalama makinesi önerir misiniz? Elde mayalanan yoğurttan farkı var mıdır?

20. Bazen sütün ısıtılması esnasında süt kesiliyor. Bu durumda ne yapabiliriz?

21. Ekşimiş yoğurdu nasıl değerlendirebiliriz?

22. Kese yoğurdunu nasıl yaparız?

23. Meyveli yoğurdu nasıl yapabiliriz? Hangi meyveyi nasıl ve hangi aşamada karıştırabiliriz?

24. Yoğurdun nelere faydası vardır?

Gördüğünüz gibi sizin basit yoğurt yapımı tarifiniz yine sizinle bu forumda "yoğurt sanatı"na dönüşüyor  sırıtık.

http://www.ekmeksanati.com
Breville ve KitchenAid/Siemens; Ekmek Dostları için el ele...
ekmek2009
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

È più facile mangiare il pane che guadagnarselo

« Yanıtla #2 : Mayıs 09, 2013, 11:20:54 ÖÖ »

Ustadim Bu sorularin cevabi ile Yogurt ve Turevleri uzerine bir tez hazirlanabilir.   :tamam:

Esasinda Gurkan Ustadimiz bu konu hakkinda muhakkak yardimci olacaktir fakat bende zaman icinde sorulariniz hakkinda birseyler yazmayi dusunuyorum...

soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : Mayıs 09, 2013, 11:25:26 ÖÖ »

Ustadim Bu sorularin cevabi ile Yogurt ve Turevleri uzerine bir tez hazirlanabilir.   :tamam:

Esasinda Gurkan Ustadimiz bu konu hakkinda muhakkak yardimci olacaktir fakat bende zaman icinde sorulariniz hakkinda birseyler yazmayi dusunuyorum...

Ev yapımı sağlıklı bir yoğurdun sağlığımızın temel taşlarından olduğunu hepimiz biliyoruz ama çok azımız bundan nasiplenebiliyor.

Yoğurt konusunda yazılmış çok sayıda kitap gördüm. Burda bir nebze de olsa aydınlanabilirsek çok kişinin ev yoğurduna döneceğinden eminim.

Değerli katkılarınızı merakla beklemekteyim.

aysuasya
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : Mayıs 09, 2013, 01:00:51 ÖS »

Ilk olarak 24. Sorudan başlıyorum..
 Yogurdu neden yiyelim?
Sindirimi kolaylaştırır,cildimizi parlatir,saçlarımızi parlatir-gürlestirir kemiklerimizi kuvvetlendirir,tırnaklarimizi guclendirir.
Ve bi yerde okumustum süzme yogurttansa,sulu yogurt yiyelim çünkü suyunda b vitamini vardir.
 Soru 1:sokak sutu olmali,kutu sütun her cesidiyle denedim olmuyor ayran kıvaminda oluyor.
2:suan inek sutu kullaniyorum,annem keçi sutuyle yaparda inek sutune kıyasla daha sertti yogurdu.fakat kacinilmaz son sulu yogurt tabi.Diger  sutler hakkında bilgim yok bilen varsa yazsin.
3:annem çelik yogurt kabında(ince,derin)mayalardi.ben camda mayaliyorum cam sagliktir.şöyle birsey var kaynattiktan sonra hemen mayalayacaginiz kaba dökülmesi onemlidir.böylelikle kaymakda kabin ağzının şeklini alacaktır.kabin şeklinin bana göre önemi yoktur,küçücük bardakta da yapsam ayni oluyor.
4:tepsi olayini bilmiyorum,bilen varsa yazsin,öğrenelim.
5:sicak soğuk mayalama diye birsey hiç duymadım.soğuk mayalanirsa tutmaz,sicak mayalanirsa ayran gibi olur.tavsiye etmem.kötü sonuclariyla karşılasmistim.
6:su zamanda katkısız maya bulmak?çok zor fakat ben elimde surekli maya bulunduruyorum.mayami kaybetmemek icin gerekirse kutu sütle mayaliyorum ufak bir bardağa.
7:bu konuda bilgim yok.bilen varsa:-)
8:kaynamayi kaymak çıkmaya baslayonca durduruyorum.maya kabına dokunce kaymaginiz olusacaktir.
9:benim bir ölçüm yok fakat 2 kg sutu bir yemek kaşığı yoğurtla.mayalayabilirsiniz.
10:küçük bir kasede ılık sütle yogurdu karıştırıp,sut kaymak tutmuşsa ortadan kaymağı açıp,mayayi döküp karıştirmak guzel sonuç verecektir.tecrübeyle sabittir.
11:tuz duymamistim ancak eksimeyi geciktirmek için şeker duymuştum.hatta bazı yogurt firmalari lokum atıyorlar sut kaynarken.
12:kaymağı ortadan aralayip atin,o kapanır.
13:sarartmanin mantığı icindeki suyu azaltmalktir.böylece daha sert yogurt elde edilebilir.ancak tüp israfidir:)
14:yazın sicak gunlerde 2 bilemedin 3 saate mayalanir.kışında 4-5-6saatte mayalanir ,evin sıcaklığına göre.
15:yoğurt olur olmaz dolaba kaldırin zira katkisiz süt,eksimeye.musaittir tıpkı yaptığımız katkisiz ekmekler gibi..ben kapağındaki buhari silip tekrar kapatiyorum.
16:besin değeri azalmasi doğrumudur bilmem ama olabilir,bilgim yok.sulanma olayı içinde tahta kucuk kaşık aldım yoğurt için,yine sulandi.
17:yogurdun suyuyla pek çok sey yapilabilir.kek,Pogaca yogurdun girdiği heryer..yogurt sulu ekmek de denenebilir,ben deneyecegim:)
18:
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2013, 01:19:21 ÖS Gönderen: aysuasya » Logged

Arcelik 2715
aysuasya
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : Mayıs 09, 2013, 01:17:25 ÖS »

18:sulanmamasini istiyorsaniz ilk kaşığı vurunca tüm yogurdu karıştırin ha yok ben sert yogurt yiyecegim diyorsaniz yogurdun suyu kendini bi tarafa salarken yogurt sertlesir.yogurdun suyunu baska şekillerde değerlendirirsiniz bu durumda.
19:hiç makine kullanmadim.kullanan önerecek olan varsa bizi bilgilendirsin lütfen.
20:kesilmis süte Ayarini bilmiyorum yogurt katilip karistirilirsa çökelek(kesik) olarak adlandırilan besin ortaya çıkar.çok lezzetlidir.
21:eksiyen yogurt kaynatilirsa yine çökelek oluşur.hatayda ozellikle ekşitilip kaynatilir.
22:kese yogurdu hakkinda pek bir bilgiye sahip değilim..
23:meyveli yogurt hiç yapmadim meyveyi ayri,yogurdu ayri yedirdim.bilemiyorum
24:oh be dua
 Bi hatam kusurum olduysa affola..

Arcelik 2715
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : Mayıs 09, 2013, 01:23:52 ÖS »

Bu basit bir konuydu ya, yukarıdakiler iyice özümsensin, yeni sorular yolda  sırıtık.

Hızlı, sabırlı ve özenli cevaplarınız için teşekkürler.

Sanırım ustalar yeniden her maddeyi tek tek ele alacaklardır.

Bu başlıkta çok ekmek var, çoooook  Cheesy.

aysuasya
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : Mayıs 09, 2013, 01:28:32 ÖS »

Bu basit bir konuydu ya, yukarıdakiler iyice özümsensin, yeni sorular yolda  sırıtık.

Hızlı, sabırlı ve özenli cevaplarınız için teşekkürler.

Sanırım ustalar yeniden her maddeyi tek tek ele alacaklardır.

Bu başlıkta çok ekmek var, çoooook  Cheesy.
Kolum uyuştu yalnız:)
Rica ederim düşünceli
Tabiki hersey yoruma açık,fakat bunların çoğunu annemden,yan komşu teyzeden vs ogrendim.klavuzlarimiz eski ve hemfikir..Eskiler bilir..

Arcelik 2715
gyeniceri
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

ekmek, peynir, yoğurt, sirke, kefir, kombuça

« Yanıtla #8 : Mayıs 09, 2013, 05:48:58 ÖS »

1. İlla sokak sütü mü bulacağız? Malum büyük şehirlerde sıkıntı oluyor.
Sokak sütü dediğimiz süt çiğ ve su katılmamış süt oluyor. Ama patojenik bakteri barındırma ve bizi hasta etme problemi olabilir. Süt bu yüzden çoğu evde kaynatılır. Kaynatma bir nevi pastörize işlemidir ama sıcaklıklar daha yüksek. Tabii yoğurt yapabilmek için kaynatmak şart. Kaynatma, sütün protein zincirlerini kıracağından yoğurt olarak kesilmesini kolaylaştırır ve kaynatırken içindeki suyu buharlaşma yolu ile azalttığı için yoğurdun sert olmasını sağlar.
Ben UHT sütten yapıyorum. Çiğ sütleri de sadece peynir yapmak için kullanırım.

2. Yoğurt yapımına en uygun sütler hangileridir? Nasıl sıralanır?
Kalite sırasına göre Manda, koyun, keçi, inek. Kalite içindeki yağ ve kuru madde oranına göre belirlenir.

3. Yoğurdu en güzel hangi kapta mayalayabiliriz?
Her türlü kapta olur. Önemli olan sıcaklığı 43 derecede tutacak bir düzenektir.

4. Yoğurt yayvan ve geniş tepside mi, dar ama derin tepside mi mayalanmalı? Neden?
Tepsi yoğurdu manda sütü ile yapılır ve sert olur. Ticari işletmelerde yoğurdun bıçakla kesilip, spatula ile satılmasını kolaylaştırdığı için ortaya tepsi yoğurdu çıkmış.

5. Mayalama esnasında sıcak ve soğuk mayalama diye iki tür mayalamadan bahsediliyor. Aradaki farklar neler ve sonucu nasıl etkiliyor?
Sıcak mayalama termofilik bakteriler yardımı ile olur. Genelde bizim yediğimiz yoğurt budur.
Soğuk mayalama mezofilik bakteriler ile yapılır. 27 derecede mayalama gerçekleşir ve tadı farklıdır. Ayran kesilince ortaya çıkan su yada tereyağı yaparken çıkan su, soğuk mayalama da kullanılabilir.
Her ikisinin de tadı farklı olacaktır.

6. Maya için kullanılan yoğurdun kesinlikle hazır yoğurt olmaması, eskiden beri gelen (ekşi maya gibiymiş) ev yoğurdunun tercih edilmesi öneriliyor. Doğru mu?
Evet, ekşi ekmek mayası gibi yoğurt mayası da evde devam eden yoğurtlardan gelmelidir. Piyasa yoğurtlarının içinde sadece iki laktobasili bakterisi varken, ev mayalarında pek çok bakteri mevcuttur. Karınca yuvasından çıkan kum ve yumurtaları ile yada arı larvaları ile yoğurt yaptım. Laktik bakterilerin yanında pek çok maya bakteriside işin içine girdiği için, probiyotik özellikleri çok fazla oluyor. Kefirden de yoğurt mayası elde etmek mümkün. Süt emen bebeklerin kusmuğundan da maya yapanını duydum.

7. Mayalamak için ev yoğurdumuz yoksa tabii yoğurt mayasını nasıl üretiriz?
İnternette araştırınca karınca tozu ve yumurtası tariflerine rastlamak mümkün.
Marketten alacaksanız normal probiyotik yoğurtları deneyebilirsiniz.
Ben evdeki mayam bitmeye yakın, buz kalıplarına yaptığım yoğurdu koyup donduruyorum. Sonra steril bir torbaya kalıpları doldurup gene buzlukta tutuyorum.

8. Kaynama sonrası ortaya çıkan kaymağı ne yapıyorsunuz?
Ben ayırmıyorum, yoğurdun rahiyasını bozar. Ayrıca yoğurt kaymağı yemek kadar güzel bir şey var mı bu ölümlü dünyada?

9. Mayalık yoğurt ne kadar olmalı, belirli bir oran-ölçü var mıdır? Varsa nedir?
Yukarıda belittiğim buz kalıplarından, 1 litre süte bir kalıp. Yaklaşık 30ml yetiyor.

10. Mayaya mı sütü ekliyoruz, yoksa sütün üzerine mi mayayı boca edip karıştırıyoruz? Mayaya eklenecek sütün bilhassa mayalanacak sütten alınması gerekli mi?
Ben buz kalıbını direk süte atıp eriyene kadar karıştırıyorum. Bu yavaş erime ve karıştırma zaten mayanın her yere homojenik biçimde yayılmasına neden oluyor.

11. Mayayı süte karıştırdıktan sonra bir tutam tuz atılması önerilir. Açıklayabilir misiniz?
Duymadım ve gereksiz olduğunu düşünüyorum. Öte yandan tuz, laktik asit bakterilerinin hücre duvarından hızlı beslenmesine yardımcı olur. Bu durumda yoğurdun hızlı olmasını sağlayabilir.

12. Kaymaklı süte kaymağı bozmadan mayayı nasıl akıtıp karıştırabiliriz?
Kenarına koyacağınız bir kaşıktan mayayı akıtarak. Ben karıştırıyorum tamamen zaten en sonunda kaymak yukarı yükselip kesiliyor. Gene kaymaklı oluyor.

13. Yoğurdu çalmadan önce bazıları uzun süre kaynatıp sütü sarartıyorlar. Siz önerir misiniz? Neden böyle yapılıyor?
Protein zincirlerinin kırılması ve su miktarının azaltılması sanırım. Yoğurt sonuçta daha sert olur.

14. Yazın ve kışın ortalama miktar için mayalandırma sürelerini verebilir misiniz?
Sıcaklık sabit ise 4 saat. Yoğurt yapılacak yerin ısısı iyi korunmalı. Mayanın miktarı, sütün sıcaklığı, ortamın ısısı hep bu süreye etki eder. Termometre şart.

15. Mayalamanın hangi aşamasında buz dolabına kaldırıyoruz? Özel bir püf noktası var mıdır? Buz dolabında kapak kullanılacak mı?
Evet, mayalama sonunda yoğurt en az 6 saat buzdolabında beklemeli. Bu bekleyiş yoğurdu sertleştirir. Kapak da şart.

16. Yoğurt mayasına ve yoğurda metal kaşık sokulmaması gerektiği belirtiliyor. Hem besin değeri azalırmış, hemde yoğurt erken sulanırmış. Doğru mudur?
Doğru değil. Ama kaşık ağzımıza girdiyse kesinlikle geri yoğurdun içine girmez. Ağzımızda ki bakteriler yoğurda geçip hızlı biçimde ürerler yoğurdu ekşitirler.

17. Sulanan yoğurdun suyunun ayran dışında değerlendirme imkanı var mıdır?
Evet, ekmek yaparken :-)

18. Yoğurt kabından kaşıkla yoğurt alma esnasında nelere dikkat edeceğiz?
Yoğurdun yüzeyinin paralel kalmasına dikkat edin. Kaşık boşlukları yoğurt suyunun ayrışmasına neden olur.

19. Yoğurt mayalama makinesi önerir misiniz? Elde mayalanan yoğurttan farkı var mıdır?
Öneririm, bir farkı yok. yoğurt makinem 1 litrelik. Yetmez gibi geliyor kulağa ama yetiyor. Böylece evde her daim taze yoğurt oluyor.

20. Bazen sütün ısıtılması esnasında süt kesiliyor. Bu durumda ne yapabiliriz?
Asiditesi yüksek süt ısıtılırken kesilebilir. Süzüp peynir yapın.

21. Ekşimiş yoğurdu nasıl değerlendirebiliriz?
Ayran olarak. Ekmek hamuruna katarak.

22. Kese yoğurdunu nasıl yaparız?
Bilmiyorum. Süzme yoğurt mu bu?

23. Meyveli yoğurdu nasıl yapabiliriz? Hangi meyveyi nasıl ve hangi aşamada karıştırabiliriz?
Meyve yoğurda yapım aşamasında girmez. Yoğurt içinde şekeri yükselteceğinden bakterilerin aşırı üremesine ve yoğurdun ekşi olmasına neden olur. En iyisi taze yoğurdu servis sırasında meyvelerle karıştırmak.

24. Yoğurdun nelere faydası vardır?
Yüksek dozda antibiyotik tedavisi gören kişiler sudan fazla yoğurt yemelidir özellikle probiyotik olanlarını. Bağırsaklarımızda ki bakteri faunasına ve sindirim sistemine yardımcı olur.
Sindirime büyük faydası vardır.
Sinirleri gevşetir. İskender yedikten sonra kaç kişi kendisini uyuklarken buluyor :-))
Duman zehirlenmelerinde kullanılır.
Yanıklara sürülür.
Eğer taze sütten ve ev mayasından yapılmışsa dünyanın en sağlıklı besinidir. Çocuklar için çok besleyicidir.
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2013, 05:58:46 ÖS Gönderen: gyeniceri » Logged

Gürkan Yeniçeri
http://artizanpeynirci.blogspot.com
Evde ekmek, peynir, yoğurt, sirke, kefir, kombuça yapımı
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : Mayıs 09, 2013, 06:06:28 ÖS »

Üstadım,

değerli bilgilerinizi bizimle paylaşarak yeni yeni ufuklar açtığınız için çok teşekkür ediyoruz.

Mevcut bilgileri iyice bir toparladıktan sonra daha da ince detaylara geçebileceğiz sanırım.

Ellerinize, emeğinize sağlık  başparmakyukarı.

gyeniceri
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : Mayıs 09, 2013, 06:14:10 ÖS »

Rica ederim Ustam ne demek.
Yardımcı olabildiysem ne ala.

Gürkan Yeniçeri
ekmek2009
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : Mayıs 09, 2013, 09:46:59 ÖS »

Benden de bilginize emeginize ve elinize saglik

Tesekkurler
aysuasya
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : Mayıs 09, 2013, 11:43:27 ÖS »

@gyeniceri
6.maddedeki cevap cok ilginc.nasil yaptiginizi anlatir misiniz?
Karinca ve ari larvalarindan yogurt mayalamak.
 @soberman benim hafife aldigim yogurt derya olmus da benim haberim yok lol
@gyeniceri yogurt yapma makineniz yogurdun eksimesini geciktiriyor mu?

Arcelik 2715
ekmek2009
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : Mayıs 10, 2013, 12:34:16 ÖÖ »

Uzun zaman once evin balkonu botanik bahce gibiydi zaman icinde zaman azligindan cole dondu.
Birgun bir saksiyi kaldirdigimda altinda yuzlerce hatta binlerce yumurta oldugunu gordum bocek yumurtasi sanip toprakla beraber cope sonradan karinca yumurtasi oldugunu ogrendim.
Biraz arastirdigimda karinca yumurtasi yaginin tuy dokme isine yaradigini okumustum..  Karinca yumurtasi ile mayalanan yogurt umarim boyle bir etki yapmaz..  (Tabii ki shaka)

gyeniceri
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : Mayıs 12, 2013, 03:23:06 ÖS »

@gyeniceri
6.maddedeki cevap cok ilginc.nasil yaptiginizi anlatir misiniz?
Karinca ve ari larvalarindan yogurt mayalamak.

Karınca ve arı aynı sosyal düzen içerisinde yaşayan böceklerdir. Yuvalarının temiz ve kötü bakterilerden arınmış olması, havasının nem ve sıcaklığının sabit olması, yiyeceklerini bahar ve yaz aylarında toplayıp kışın rahat etmeleri ortak özellikleridir. Nem ve sıcaklık sabit iken (34 derece sıcaklık, %80 civarı nem) ve dışarıdan bir sürü yiyecek yuvaya girerken bu yiyecekler neden bozulmuyor? Sebebi laktik asit ve yardımcı küf bakterileri. Bunların hepsi yararlı bakteriler. Laktik asit bakterileri ürettikleri laktik asit ile ortam asiditesini yükseltir. Bu asitli ortam patojenik yani hastalık yapacak bakterilere yaşama ortamı bırakmaz. Çoğu üreyemez ve beslenemedikleri için ölürler. Bu arada laktik asit bakterileri ortama hakim olur. Bazı küf bakterileri ise ortamda simbiyotik olarak yaşar. Simbiyotik demek, bir cins bakterinin ürettiğini diğer cins bakteri besin olarak kullanıyor demektir.

Bir araştırmaya göre arı kovanında 8000'i aşkın yararlı bakteri bulunmaktadır. Karınca yuvası hakkında bu tür bir araştırmaya rastlamadım ama onda da envayi çeşit bakteri mevcut.

İnsan sağlığı ve sindirimin kaliteli olması için (kaliteden kastım yediğimiz yiyeceklerde ki tüm besinin (vitaminler, mineraller, amino asitler vs) sindirim sisteminden vücudumuza geçmesi) laktik asit bakterileri ve arkadaşlarının rolü çok büyük. Bugün gluten proteinini sindiremeyen kişiler varsa, bu, yedikleri buğdayın tamamen ticari ve hızlı üretilen bir buğday olmasındandır. Hızlı üretilmiş buğday bir de ithalatı sırasında gamma ışınları ile steril hale getiriliyor ve içindeki tüm bakteriler ölüyor. Eskiden silolarda paketlenmeyi bekleyen buğdaylar çeşitli maya ve küf bakterileri ile hafif fermante olurlardı. Buda sindirime yarardı çünkü glutenin önceden silolarda parçalanması sindirimini kolaylaştırıyor. Bu yüzden aldığınız her yiyeceğin hem lokal bölgelerden (ithal olmayacak) hemde organik veya en azından kimyasal ilaç ve gübre kullanılmamış tarlalardan gelmesine dikkat etmek gerek.

Bu ön bilgilerden sonra gelelim yoğurt mayasının arı larvası ve karınca toprağı yada yumurtası ile yapımına.

1 çay kaşığı kadar karınca yumurtası, yada yuvasının etrafındaki kumlardan alın yada
1 çay kaşığı kadar arı larvası, arı sütü ile beraber toplanır.

1 çay bardağı süt yaklaşık 40 derecede ısıtılır (termometre şart)
Gene 40 derecede suyun içine bu bardak yerleştirilir.

İçine yukarıda ki maya malzemelerinden biri koyulur. İsterseniz toprağı steril bir tülbent parçasına bohça yapabilirsiniz.
Üstü kapatılır ve beklenir.

Her maya malzemesinin bakteri faunası ve yoğunluğu farklı olacağından sütün kesilme zamanını tam olarak veremiyorum. 4 saat sonra kontrol ederek kesilmiş mi bakın. Kesilmediyse biraz daha bekleyin.

Şimdi elimizde ilk nesil bir maya var. Topraksız, yumurtasız ve larvasız olan orta kısmından bir numune alın. Bu numunenin yarısını buzlukta, steril bir kapta dondurun ve saklayın. Diğer yarısını bir litre süte ekleyip 40 ila 45 derece arasında mayalayın. Yoğurdun tadına bakıp kararınızı verin. Bir kaç nesil bu şekilde yaptıktan sonra stabil hale gelecektir.

@gyeniceri yogurt yapma makineniz yogurdun eksimesini geciktiriyor mu?

Yoğurt makinemin bu tür bir özelliği olduğunu sanmıyorum. Makinenin tek görevi ısıyı sabit 43 derece de tutumak. Ekşime yoğurdun saklama koşulları ile ilgili. Ben yoğurt yapacağım zaman, yoğurt kabına yarım su doldurup mikrodalgada kaynatıyorum. Bu steril olmasını sağlıyor. Sonra yeni açtığım sütü hemen doldurup mayasını karıştırıp kapatıyorum ve makineye hemen yerleştirip bekliyorum. Bu işlemler sırasında kullandığım çatal dahi kaynar su ile steril edilmiş. Sonra olan yoğurdu buzdolabında saklıyorum ve içine ağıza girmiş kaşık girmiyor.

Ekşimenin bir diğer nedeni, maya olarak kullanılan yoğurdun miktarı. Eğer yoğurdunuz kesildikten sonra ekşi bir tad veriyorsa, ya mayalama zamanını azaltın yada maya miktarını.

Evde yaptığım yoğurt 2 hafta ekşimeden duruyor. Ama 2 hafta durmasın zaten. Bir litrelik yoğurt yapmak bu yüzden iyi. Az olduğu için çabuk bitiyor ve 3 günde bir yapılıyor. Evinize çok süt geliyorsa ve bu sütü değerlendirmek zorundaysanız, yoğurdu buzdolabında süzün ve süzme yoğurt yapın. Yada benim gibi peynir yapın.  sırıtık

Gürkan Yeniçeri
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Her hakkı mahfuzdur. İzinsiz alıntı yapmak yasaktır.
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu! Dilber MC Theme by HarzeM
Hobiler