Ekmek Dostlarının ilk ve tek buluşma noktası
Duyurular:
English Germany French Italian Spanish Russian Norway Japanese Chinese Simplified Dutch Portuguese Greek Arabic  
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Ekim 22, 2014, 02:33:00 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bu pizza fırınları nasıldır?  (Okunma Sayısı 7076 defa)
eppek
Newbie
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Mayıs 18, 2012, 10:33:07 ÖÖ »

Öncelikle selamlar, foruma yeni üye oldum. Pizza yapımı konusunda daha önce çok denemelerim oldu, her türlü tarifi farklı malzemeleri denesem de hiçbiri tam olarak tatmin etmedi beni. Sonunda bunun sebebinin kullandığım fırınla alakalı olduğunu anladım. Klasik bir mini fırın biraz da eski. Isısı çok düşük, eşit pişirmiyor pizza pişene kadar da kuruyor, peynir yanıyor. Neyse bu hüsranlardan sonra internette epey bir araştırdım ve G3 Ferrari isimli markanın pizza fırınlarını gördüm. Marka italyan, Sadece pizza pişirmek üzere tasarlanmış ama ekmek, lahmacun, künefe gibi şeyleri de çok güzel pişiriyormuş. Altında taşı üstünde ısıtması bulunuyor. Youtube'da az çok videosu var sonuçlar oldukça iyi görünüyor. Bazı modellerde taş dönüyor bazısında sabit gibi emin değilim belki hepsinde dönüyordur.

İnternetin altını üstünü getirsem de "pizza express napoli" isimli modeli satan bir site bulamadım. Daha sonra bu markanın Türkiye distrübütörüne ulaşıp bu ürünlere nasıl ulaşacağımı sordum onlar da "pizza express optima" olarak aramamı söylediler. Diğerinin bir alt modeli sanırım. Neyse 1-2 türk sitesinde bu fırını buldum fiyat olarak da uygun. Napoli olan modelin ısı ayarı 4 kademeli 190-470 derece arası değişiyor. Optima olan ise 3 kademeli 190-370 derece arası değişiyor.

Neyse ben bu fırını alacağım büyük ihtimal ama almadan önce buradaki tecrübeli kişilerin bilgi görüşlerini almak istedim. Bu fırınla sizce ne kadar iyi sonuçlar alırım bileni kullananı var mıdır? Bunlar yerine tercih edilecek başka fırınlar var mı?

Bu arada fırının fotoları

bu napoli:

bu da optima:
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ekmek nimettir, israf etmeyelim.

« Yanıtla #1 : Mayıs 19, 2012, 01:20:12 ÖÖ »

Hoş geldiniz.

Bir pizza düşkünü olarak sizleri Tanışalım köşemizde detaylı tanımaktan memnuniyet duyacağız.

Pizza, özel ilgi ve malzeme isteyen bir alan.

Hem yaptığınız pizza hamuru, hem de bu hamuru pişireceğiniz fırın önem arz ediyor.

Ununuzu ve yönteminizi doğru seçmeniz gerekiyor. Kıvam çok önemli. Kendi uygulamalarımızda uzun sürede mayalandırma yöntemiyle yaptığımız pizzalardan hep lezzet almıştık.

Diğer taraftan pizzanın pişeceği fırın yüksek ısılı ve dahili nemi tutacak şekilde basık olmalı diye biliyoruz.

Bahsettiğiniz fırınları internetten inceleyebildim.

Yüksek sıcaklıklara çıkması ve kapalı ortam sağlaması bir avantaj.

Diğer taraftan bir "wood fired oven"ın yeri asla doldurulamaz diye düşünüyorum ancak bu fırınlar da pratik olarak diğerlerine nazaran çok daha başarılı görünüyor.

Bizzat kullanan arkadaşımızın yorumlarını alabilirsek daha iyi olacaktır.

Benim düşüncem sık sık pizza yapan, yiyen ve ikram eden biriyseniz almaya değecektir.

http://www.ekmeksanati.com
Breville ve KitchenAid/Siemens; Ekmek Dostları için el ele...
eppek
Newbie
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2012, 02:20:12 ÖÖ »

Hoşbulduk teşekkürler cevap için. Bence de odun ateşli fırının yerini asla tutmaz. Odun veya kömür ateşinde pişen hiçbir şeyi diğer ateşlerde pişenlerle değişmem zaten. Ama en azından endüstriyel fırınların yaptığını yapabiliyorsa bu fırın yeterli benim için. En çok merak ettiğim Napoli'de yapılan olsa da pizzanın her türlüsünü severim açıkcası.

Bu arada optima modelin adı mıdır yoksa alt marka mıdır anlamadım aşağıdaki site official gibi görünüyor orada da turuncu olanın 470 dereceye kadar ısı verdiğini yazıyor. Türk sitelerinden öğrenmiştim özelliklerini ama yanlış yazmış olmaları muhtemel.

http://www.optimaelectra.it/modello.asp?famiglia=32&categoria=65&modello=561
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2012, 02:27:14 ÖÖ Gönderen: eppek » Logged
eppek
Newbie
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : Mayıs 19, 2012, 02:32:06 ÖÖ »

https://www.herseyhemen.com/elektrikli-tava-ve-tencere/pizza-express/pizza-express-optima.html

Bu fırını satan bir Türk site. Güvenilir gibi görünse de bir kaç hafta önce attığım iki maile de geri dönmediler. O yüzden henüz almadım.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Her hakkı mahfuzdur. İzinsiz alıntı yapmak yasaktır.
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu! Dilber MC Theme by HarzeM
Hobiler