Ekmek Dostlarının ilk ve tek buluşma noktası
Duyurular:
English Germany French Italian Spanish Russian Norway Japanese Chinese Simplified Dutch Portuguese Greek Arabic  
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Kasım 18, 2017, 12:29:13 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ekmeğe Dair Kitaplar  (Okunma Sayısı 3179 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
batros
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Essenso XBM 1228

« : Nisan 19, 2009, 03:22:35 ÖÖ »

Türkçe Yayımlanmış kitaplar:

Evde Pişen Ekmek, Yeşim Çınar, Paloma Yayınevi, 18,90 TL

Nimet Geldi Ekine Türkiye'nin Ekmeklerinin Öyküsü, Artun Ünsal, Yapı Kredi Yayınları, 15,00 TL

Dumanı Üstünde Doyurucu Çorbalar Kolay Ekmekler, Candan Turhan, Oğlak Yayıncılık   11,20 TL

Taze Ekmekler Sıcak Öyküler, Binnur Akhun Önen, İnkılâp Kitabevi, 20,80 TL

Ekmek ve Yemek Tarifleri, Teslime Mahmutoğlu , Pegasus Yayınları, 32,50 TL

Hitit'ler Dönemi'nde Anadolu'da Ekmek (Ciltli), Güngör Karauğuz, Arkeoloji ve Sanat Yayınları, 25,60 TL

Ekmek Bir Tutkudur Yoğurun, Mayalayın, Pişirin, Dilistan Çilingiroğlu Shipman, Boyut Yayın Grubu, 24,21 TL

Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Üretim Teknolojisi, Şerife Ünüvar, Savaş Yayınları, Tükendi
« Son Düzenleme: Haziran 20, 2010, 03:33:50 ÖÖ Gönderen: terennüm » Logged

Çok, daha çok aşçı!
batros
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Essenso XBM 1228

« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2009, 04:57:02 ÖÖ »

Bu kitaplardan elinde olan, karıştıma fırsatı olan ekmek dostlarından tavsiyelerini bekliyoruz...

Çok, daha çok aşçı!
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ekmek nimettir, israf etmeyelim.

« Yanıtla #2 : Nisan 26, 2009, 12:47:55 ÖS »

Bu konularda maalesef yabancı kitaplar daha temel kaynak olabiliyor. Geçen sene kapağı ve konusu hoşuma gittiği için yerli bir kitap almıştım.

Adı: BEYAZ UNSUZ ŞEKERSİZ HAMUR İŞLERİ, Yazar :  ARZU AYGEN, ÜLFET AYGEN   Baskı Yılı :  2006   Yayın Evi : HAYYKİTAP  Sayfa :   264   

Beni ekmek kısmı ilgilendirdiği için şöylece bir baktım.

Sanırım ekmeksanatında piyasada bulacağınız kitapların çoğundan fazla kaynak, tarif ve teknik mevcut. Doğrusu güzel kitap ancak beni tatmin etmediğini söylemek zorundayım.     

http://www.ekmeksanati.com
Breville ve KitchenAid/Siemens; Ekmek Dostları için el ele...
erhan
Sr. Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : Nisan 12, 2011, 04:50:53 ÖÖ »

Nimet Geldi Ekine - Türkiye'nin Ekmeklerinin Öyküsü / Artun Ünsal / YKY Yayınları

Sayfa 65;
"Saray'da herkesin mevkiine göre ekmek yapılıyordu: ' Önce, Büyük Efendi, Sultanlar ve paşalar öteki büyükler için ekmeğin en iyisi (gerçekten çok beyaz ve lezzetlidir); orta mertebedekiler için ikincikalite, ve Acemioğlanlar ve aşağı kademedekiler için üçüncü kalitede (ki çok siyah ve serttir)ekmek (hazırlanır).(...) Büyük Efendi ve Sultanlar için yapılan en iyi ekmeğin unu Bursa'dan getirilir ve bu unlar Bithynia ( Bursa ve yöresi ) vilayetinde, padişahın kendi topraklarında yetişen buğdaylardan yapılır. ...
Sayfa 67 - 68;
IV. Mehmet döneminde çıkarılan Esnaf Nizamnamesi'nde (1680) esnafa uygulanacak cezalara ilişkin hükümlerin başında fırıncılara değiniliyordu: ... Elekleri ince olsun, ekmek kepekle dolu olmasın; mugayir durumda ağır cezaya çarptırılsın.

Kitap çok değerli bilgilerle dolu. Bugün konuştuğumuz biçok şeyin ipuçlarını yakalamak mümkün. Bugünün aranan çavdarı, tam buğdayı, kepeği o zamanlar belliki fena bişeymiş. Artun Ünsal' ın  son kitabı Susamlı Hlkanın Tılsımı. Tavsiye ederim

ekmek2009
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

È più facile mangiare il pane che guadagnarselo

« Yanıtla #4 : Mayıs 17, 2015, 07:55:26 ÖÖ »

Bu kitabı 10 gün önce İzmir Adnan Menderes İc hatlar terminalinde gordum evvelden duyup ama görmediğimi için kefal gibi atladım.
Cilt güzel ama içerik cok eski 
Baski Tarihine de bakinca 5 sene once basilmiş olduğunu gordum.
Tavsiye edilecek bir kitap değil     

Taze Ekmekler Sıcak Öyküler, Binnur Akhun Önen, İnkılâp Kitabevi, 20,80 TL
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu! Dilber MC Theme by HarzeM
Hobiler