Ekmek Dostlarının ilk ve tek buluşma noktası
Duyurular:
English Germany French Italian Spanish Russian Norway Japanese Chinese Simplified Dutch Portuguese Greek Arabic  
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Ocak 22, 2018, 07:15:39 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ramazan'da hangi ekmeği/ekmekleri tercih edersiniz, neden?  (Okunma Sayısı 8130 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ekmek nimettir, lütfen israf etmeyelim.

« : Ağustos 19, 2010, 01:45:57 ÖS »

Kıymetli Ekmek Dostları,

Mevsim normallerinin üzerinde sıcaklara rast gelen Mübarek Ramazan Ayında ekmek olarak neleri ve neden tercih ettiğimizi paylaşmak istiyorum.

Biz Ankara'da devam eden sıcaklar dolayısıyla Ramazanda çok fazla ekmek tüketemiyoruz. Evimizde iftar ve sahurlarda ekmek yerine susamlı pide tercih ediliyor. Bir kaç defa da yufka, iç sarılarak tüketildi. Sanırım Ramazan sonuna kadar da böyle devam edecek. Aralarda biraz da sahur için pastane poğaçası yapılıyor. Tam buğdaylı ve tahıllı beslenmeye maalesef ara vermek zorunda kaldık. Ayrıca belirtmeye gerek varmı bilmiyorum ama biz de sahurda kahvaltıyı tercih ederken iftarda da sebze yemeklerini zevkle yiyoruz.

Sizlerde durum nedir?

Düzeltme: Geçen sene de, bu sene de, bir kaç gün pide yedikten sonra şişkinlik yaptığını ve rahatsız ettiğini fark ettik. Özellikle çocuklar fazlasıyla rahatsız oldular. Biz de her zaman olduğu gibi tam buğday unlu yoğrulmayan ekmek uygulamalarımızı devam ettirdik. Böylelikle şişkinlik ve rahatsızlığımız sona erdi.

http://www.ekmeksanati.com
Breville ve Stefania/Grilletta; Ekmek Dostları için el ele...
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ekmek nimettir, lütfen israf etmeyelim.

« Yanıtla #1 : Ağustos 15, 2011, 04:49:48 ÖÖ »

Hayret,

283 defa okunup da ilave cevap verilmeyen bir başlık  .

Demek ki Ramazan'da ya ekmek tüketilmiyor, ya da ekmekle ilgili bir şey yazılmak istenilmiyor. İlginç  .

http://www.ekmeksanati.com
Breville ve Stefania/Grilletta; Ekmek Dostları için el ele...
Emin DEMİREL
Full Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bir Başkadır Benim Memleketim...

« Yanıtla #2 : Ağustos 22, 2011, 07:29:18 ÖÖ »

bende ramazan ayında ya hiç ekmek yemiyorum veyahut da cok az tuketiyorum. sahurda genelde yufka tuketiyorum.
bu arada gecen gunlerde okumus oldugum Prof.Dr. Canan Efendigil'in Karatay Diyeti isimli kitabını ve Prof.Dr. Ahmet Aydın'ın Taş Devri Diyeti  kitabını da önermekteyim. iki kitabı da okudum. hazır satılan Bakkal, Market ekmeklerinin aslında karın doyurmadıgını daha detaylı anlayabilirsiniz.

Çırak Ustayı Sollamazsa Sanat Ölür,  Hatalı Sollarsa Çırak Ölür..
serdar415
Newbie
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : Temmuz 02, 2014, 04:21:01 ÖÖ »

S.a.
Mubarek Ramazan ayınızı tebrik ederim.
Ramazan ayında beyaz unlu ekmek, pide yada poğaça yerinde tam buğday yada çavdar ekmeği tüketilmesinin bir kaç faydası var.
Öncelikle tahıllı ekmeklerin lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle mide boşalmasını yavaşlatacaktır. Buda acıkma hissini geciktirecektir. İkinci olarak düşük glisemik indeksleri nedeniyle karbonhidratlar daha yavaş ve dengeli olarak kana karışacak, ani şeker yükselmesi ve takiben inslülin salınımıyla ortaya çıkan ani hipoglisemi ve açlık hissi engellenecek. Üçüncüsü yüksek lif oranı, su alınımındaki azalmaya bağlı olarak gelişebilecek kabızlığın önlenmesinde katkıda bulunacaktır. Beyaz unlu mamüller için tam tersini düşünebilirsiniz.
Ayrıca unun kepeği ile birlikte tüketilmesi sünnettir :)
Sahurda protein içeriği yüksek gıdaların tüketilmesi önerilir. Proteinlerde yavaş sindirilip, kana yava karıştığından gün boyu kan şekeri daha dengeli gidiyor.
İftar ile sahur arasında mutlaka en az 2.5lt su tüketilmesi önerilir. Sahurda softaya oturmadan önce 500cc su alınmasıda faydalı olacaktır.
Allah ın rahmeti üzerinize olsun.

« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2014, 11:42:58 ÖS Gönderen: serdar415 » Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu! Dilber MC Theme by HarzeM
Hobiler