Ekmek Dostlarının ilk ve tek buluşma noktası
Duyurular:
English Germany French Italian Spanish Russian Norway Japanese Chinese Simplified Dutch Portuguese Greek Arabic  
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Aralık 11, 2017, 02:29:13 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: EYM 3 saat 20 dk. süren program boyunca ortalama ne kadar elektrik harcar?  (Okunma Sayısı 25036 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ekmek nimettir, israf etmeyelim.

« Yanıtla #15 : Temmuz 01, 2009, 03:02:07 ÖÖ »

Arkadaşlar,

Yorumlarını her zaman ilgiyle izlediğim ve fikirlerini önemsediğim bir ekmek dostunun konu ile ilgili yorumunu ilgimi çektiği için not almıştım, buraya aynen alıyorum. Verdiği bilgiler için kendisine müteşekkirim.

"Herkese selamlar,

Uzun zamandır işlerimden dolayısı foruma bakamamıştım,baya bir ilerleme olmuş ,çok sevindirici.
Bu elektrik konusuna biraz geç girdim ama,
Daha önce başka bir yerdede, yine elektrik tüketimi konu olmuştu.
EYM lerin üzerindeki Watt sayısının elektrik tüketimi ile alâkası yoktur.

W    = güç'tür ,makinenin performansıdır.

W/h = iş'tir ,  tüketimdir.

Daha iyi anlaşılması için benzetme yapalım:
2 ayrı otomobil düşünün ikisinin ağırlık ve yük'ü aynı ama birinin gücü 100 BG diğeri ise 136 BG ve siz bunları aynı yükle,aynı şartlarda ve aynı zamanda diliminde  kullanın sarfiyat aynı olacaktır.

Onun için EYM lerin üzerinde yazılı olan 900 Watt veya 600 Watt sarfiyatta önemli bir unsur değildir,
Makinenin programı, dizaynı ve dış ortam ısısı, sarfiyatı etkiler,
Misal:kışın 10derece bir ortamla, yazın bir 35 derecelik ortamda yapmış olduğunuz ekmeğin elektrik tüketimi aynı olamaz.

@erdinç arkadaşımın yorumlarına çok değer veriyorum çok doğru şeyler yazıyor ve yapıyor, tebrikler.

Herkesin lezzetli ekmekler yapabilmesi dileğiyle , saygılar."

http://www.ekmeksanati.com
Breville ve KitchenAid/Siemens; Ekmek Dostları için el ele...
arslan.ersan
Newbie
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #16 : Temmuz 25, 2013, 12:47:15 ÖÖ »

Ya  şimdi konuyu hortlaşmış gibi olacağım ama, aklıma bir şey takıldı bu hesaplama ile alakalı…
Şimdi sonuçlara göre 0.35kWh/h demek , bu makine saatte 0.35kWh elektrik harcamış demek olmuyor mu?  Yoksa benim mi yanlışım var…
Eğer böyle ise  3:20 dakika süren bir programda  1.12kWh elektrik harcamış oluyoruz…
Yani bu durumda; Bir ekmek için 1.12kWh x 0.28Krş  (Haziran-2013 Fiyat ; 1kWh=0,28Krş) = 0.3136Krş. ödüyoruz…
Bu da hergün 1 ekmek yapan bir aile için 0.3136 x 30 = 9.408 TL çıkıyor.
Bu fiyatlandırma bana çok yüksek geldi , sadece elektrik için 9 TL gibi bir rakam ödüyorsak Bayağı zarardayız. Embarrassed
Lütfen yanlışım varsa düzeltin…
soberman
Soberman
Administrator
Hero Member
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ekmek nimettir, israf etmeyelim.

« Yanıtla #17 : Temmuz 25, 2013, 08:03:11 ÖÖ »

Ya  şimdi konuyu hortlaşmış gibi olacağım ama, aklıma bir şey takıldı bu hesaplama ile alakalı…
Şimdi sonuçlara göre 0.35kWh/h demek , bu makine saatte 0.35kWh elektrik harcamış demek olmuyor mu?  Yoksa benim mi yanlışım var…
Eğer böyle ise  3:20 dakika süren bir programda  1.12kWh elektrik harcamış oluyoruz…
Yani bu durumda; Bir ekmek için 1.12kWh x 0.28Krş  (Haziran-2013 Fiyat ; 1kWh=0,28Krş) = 0.3136Krş. ödüyoruz…
Bu da hergün 1 ekmek yapan bir aile için 0.3136 x 30 = 9.408 TL çıkıyor.
Bu fiyatlandırma bana çok yüksek geldi , sadece elektrik için 9 TL gibi bir rakam ödüyorsak Bayağı zarardayız. Embarrassed
Lütfen yanlışım varsa düzeltin…

EYM'nin toplam elektrik harcamasını ölçmek amacıyla bu işe yarayan cihazlardan aldık, halen de ara ara kullanıyoruz.

Ekmek yapmaya başlamadan önce tüm değerleri sıfırlayıp tüketimi ölçmeye başlıyorsunuz. Cihazı kullanan varsa fırınlamada bile fasılalarla devreye girdiğini görmüştür.

EYM marka ve modeline göre harcanan elektrik enerjisi toplamı 350-450 Watt civarında. Yani sizin verdiğiniz rakamla 28/2,5 Krş (1 kW=28 Kuruş denmiş) gibi düşük bir rakam ortaya çıkmaktadır.

Net olarak söyleyebilirim ki, EYM ile ekmek yapımında elektrik sarfiyatımızdaki farklılığı hissetmememize rağmen, fırında ekmek yaptığımız ve sıkça olduğu zaman elektrik faturamız fark etmektedir.

http://www.ekmeksanati.com
Breville ve KitchenAid/Siemens; Ekmek Dostları için el ele...
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu! Dilber MC Theme by HarzeM
Hobiler