Ekmek Dostlarının ilk ve tek buluşma noktası

Duyurular ve Fırsatlar => Fırsat ve Kampanyaların Duyurulması => Konuyu başlatan: Performans üzerinde Ekim 25, 2009, 10:47:47 ÖÖKonu Başlığı: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: Performans üzerinde Ekim 25, 2009, 10:47:47 ÖÖ
Sayın Ekmek dostları,

@soberman'ın,pizza taşının hijyeni ve Ankara dışından temini ile ilgili soruların çoğaldığını iletmesi ve bu konuda açıklama ricasıyla bu bilgilendirmeyi gerekli gördüm.Performans Teknik Seramik Ltd.Şti. olarak 6 yıldır "pizza taşı" ve endüstriyel seramik ürünlerin üretimini yapıyoruz.

Pizza taşı diye tabir edilen kordierit plakanın Türkiye'deki tek üreticisiyiz.Ürünümüz,tamamen doğal kil ve bağlayıcılardan oluşup,1300 C de pişirilerek üretilmektedir.Ürünümüzün gıda normlarına uygunluğu belgelidir.

Türkiye'deki birçok pizza fırını üreticisi tarafından AB ülkelerine ihraç edilmektedir.

Forumdaki bir ekmek dostunun iletisinde belirttiği "ateş tuğlası" da ısıya dayanıklı bir malzeme olup,bildiğimiz tuğla ve fayans atıklarının ısıya dayanıklı tutucularla birleştirilmesi sonucu üretilirler ve asbest içermesi nedeniyle çıplak gıda pişiriminde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ankara dışından temini ve yine forumda bir üyenin belirttiği "astarının yüzünden pahalı gelmesi" konusunda ise ne söyleyebilirim bilemiyorum.Biz toptan bazda fırın üreticileri için üretim ve satış yapan bir firmayız.@sobermanla tanışmamız sonrasında ekmek sanatı aracılığıyla bize ulaşan ekmek dostlarına elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.Bugüne kadar Batman'dan Edirne'ye kadar birçok şehre,her talep edenin fırınına uygun ölçülerde boyutlandırarak ve kırılmaması için özenle paket yaparak ürün gönderdik,gönderiyoruz.35-40 TL civarındaki bir satış bedelinden elde edeceğimiz kar değil,İnsanların teşekkür mail ya da telefonlarından mutlu oluyoruz.Kargo bedelleri nedeniyle Ankara dışındaki Ekmek dostları(sanırım8-10 TL) daha fazla ödüyorlar ama buna yapabileceğimiz çok fazla birşey yok.(Ayrıca forumda bir katılımcının yazısında tesadüfen gördüm,İzmir'de 65 TL gibi bir fiyatla bulduğunu yazmış).Bu forum aracılığıyla aynı şehirdeki Üyelere birlikte gönderim yapabiliriz belki,aklıma başka bir çözüm gelmiyor.

Saygılarımla....
Metin Ata
Performans


Konu Başlığı: Ynt: Pizza/Ekmek taşı
Gönderen: soberman üzerinde Ekim 25, 2009, 02:15:56 ÖS
Sayın Ata,

Açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum.

Bu konular özellikle özel yazışmalarımızda çok fazla soruluyor ve konu hakkında özel bir bilgim olmadığı için sıkıntı yaşıyordum.

Özellikle asbestli malzemeler konusunda verdiğiniz bilginin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Benim sorum şunlar olacak;

1. Pizza/Fırın taşlarının belirli bir ömrü var mıdır?

2. Kullanım esnasında nelere dikkat edilmelidir?

3. Hamurun üzerine konulup pişmesi esnasında direk taşla temas sağlanmakta, bazen de yapışmış ekmeği çıkarırken altında taş kalmakta ve sindirim sistemine karışmaktadır. Her hangi bir mahsuru var mıdır, ileride bir sıkıntı oluşturabilir mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.


Konu Başlığı: Ynt: Pizza/Ekmek taşı
Gönderen: Performans üzerinde Kasım 04, 2009, 07:01:54 ÖÖ
@soberman,
pizza taşı olarak tabir edilen kordierit/refrakter plakalar için standart bir kullanım süresi vermek yanıltıcı olur.Kullanım şartları ile bağlantılı olmak kaydıyla 200-250 kez termal şok(ısınıp soğuma) yazılı literatürde belirtilmektedir.Kullanım sırasında dikkat edilecek hususlara gelince,taşın ömrünü de yakından ilgilendiren en önemli nokta su ile temastır.Taşın bir şekilde ıslanması,yıkanması durumunda,ıslak olarak kesinlikle yüksek ısılara çıkılmamalıdır.Aksi takdirde taşın içindeki su bünyeyi hızla terketmek isteyeceğinden,taşı çatlatır.Pizza taşı kırılgan bir yapıya sahiptir.kullanım sırasında veya taşıma sırasında bünyede oluşabilecek kılcal çatlaklar,ısınma sırasında genleşerek kırılmalara yolaçabilir.Sözünü ettiğimiz taş 1300 C de pişirilmekte ve 400 C de kesim sonrası kurutma uygulanmaktadır.Dolayısıyla ekmek ya da pizza yapımı sırasında kullanılan sıcaklıklarda(300-400 C),ısıdan dolayı kırılma olmaz.Kırılma ancak mekanik darbeler ya da yukarda bahsettiğim nedenlerden olabilir.Su ile temas durumunda taşın fırında 4-6 saat süreyle ve giderek artan ısıda(50 C den kademeli olarak 300 C ye kadar) yavaş yavaş kurutulması ve daha sonra pişirim yapılması uygun olacaktır.Temizlik için scotch bulaşık süngerlerinin sert kısmı(hırdavatçılarda da scotch bulunur) kullanılabilir.Bir miktar toz oluşur aşınmadan dolayı,kuru bir bezle silinip kullanılabilir.
Ürettiğimiz pizza taşında tamamen doğal kil ve bağlayıcılar(gıda yapımında da kullanılan) kullanılmaktadır.Bu nedenle taşın üzerinde hamurun çıplak olarak pişiriminde hiçbir sakınca yoktur,hatta bu taş bunun için üretilmektedir.Ancak hamura taş parçalarının yapışması çok normal değil,bu bünyenin hamura yapışarak parçalara ayrılması olanaksız.Ancak taşın belli yerleri kazınma v.s nedenlerle zedelenirse olabilir.O duruma gelen taşları(gıda normlarına uygun da olsa) kullanmamak gerekir diye düşünüyorum.Daha sonra kullanıcıların "böbrek taşı"  sorunu yaşamasını istemem... :)
Saygılarımla.Metin Ata      


Konu Başlığı: Ynt: Pizza/Ekmek taşı
Gönderen: soberman üzerinde Kasım 04, 2009, 07:20:41 ÖÖ
Verdiğiniz faydal bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca yabancı sitelerde bu taşlar için üretilmiş poşetimsi bazı ambalajlar gördüm. Fırın taşlarını koruduğu ve ömürlerini uzattığını belirtiyordu. Bu tür bir muhafazaya gerek varmı gerçekten, ya da işi bitince mutfakta uygun bir köşeye koymak yeterli midir?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Özel soru: Siz evinizde ekmek taşı kullanıyor musunuz?  :srt:


Konu Başlığı: Ynt: Pizza/Ekmek taşı
Gönderen: Performans üzerinde Kasım 08, 2009, 03:07:39 ÖS
@soberman,
Taşın, kullanılmadığı zamanlarda açıkta veya bir ambalaj içinde bulundurulmasının ömrüne herhangi bir etkisi olacağını sanmıyorum.Belki dış ortamda(balkon v.s) açık olarak bulundurmak, özellikle kışın nem almasına yolaçabilir.Bu da ısınırken kırılmaya yolaçabilir.Aksi takdirde oda sıcaklığında taşın muhafazası için herhangi bir ambalaj ya da ek korumaya gereksinim olduğunu düşünmüyorum.
Saygılarımla...
 


Konu Başlığı: Ynt: Pizza/Ekmek taşı
Gönderen: olcay üzerinde Aralık 10, 2009, 09:13:36 ÖS
merhabalar bayramda kaliforniya usulü pizzayı denedik. eym mizde pizza programı olmadığı için hamuru elde yoğurdum kademeli ve uzun bir fermantasyon süreci var ama kesinlikle değdi hamur harika oldu tabii pizzalarımda  :) pişirme aşamasına gelince fırına pişirme kağıdıyla vermeyi denedim alüminyum folyoyla denedim ama hamurun yer yer yapışmasını engelleyemedim ev halkından yoğun pizza talebiyle karşılaşınca da  pizza taşı almaya karar verdim fakat bulmak ne mümkün tam pizza pişirme makinelerine bakmaya başlamıştım ki yazınızı buldum  :) fırında eski usül pişirme yöntemi en sağlıklı olanı bence bu kadar uğraşıp emek harcayınca kalan işi makineye bırakmak haksızlık diye düşünüyorum size nasıl ulaşabiliriz acaba ben izmirdeyim kargoyla beraber ne kadara mal olur bilgilendirirseniz ve irtibat numarası verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler yardımlarınız için


Konu Başlığı: Ynt: Pizza/Ekmek taşı
Gönderen: Performans üzerinde Aralık 12, 2009, 03:29:29 ÖÖ
info@performansteknik.com aderesine gereksiniminiz olan ölçü ve iletişim adresinizi bildirirseniz yardımcı olurum.Saygılarımla....


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: serhatcan üzerinde Şubat 25, 2011, 02:39:38 ÖÖ
Öncelikle slmlar. eymyi aldıktan beri  hemen hergün formu inceliyor ve birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. eym de ekmek yapmayı daha yeni öğrenmiş iken insan oğlu bu :)  ekmek taşı formunu gördüğümden şimdide  buraya yönelmiş oldum. anladığım kadarıyla ekmek taşında pizza ve ekmek pişiriliyor? ekmek taşından başka fırında ekmek taşıyla ekmek pişirmek için herhangi bir kağıt falan gerekiyormu? ve ölçüleri sabitmi yoksa biz fırının içini ölçüp ona göremi sipariş vereceğiz. hayırlı cumalar görüşmek üzere:=)


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: ekmek2009 üzerinde Şubat 25, 2011, 04:41:16 ÖÖ
Iyi gunler

pizza tasi icin http://performansteknik.com/

Firma sorunlusu Metin Ata bey ile irtibata gecebilirsiniz
info@performansteknik.com

Pizza tasi kullanirken istege gore yagli kagit , misiri unu veya normal un ve firin kuregi kullanarak rahatlikla pizza veya ekmek yapabilirsiniz.
Olculer firin raf olculerinden en az 0,5-1'er cm kucuk olmalidir.

Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: serhatcan üzerinde Şubat 25, 2011, 06:47:18 ÖÖ
çok sağolun tşk ettim. ekmek2009


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: erhan beldan üzerinde Haziran 19, 2014, 04:22:57 ÖÖ
ben de pizza taşımı bugün teslim aldım, umarım güzel ekmekler yaparım, sizlere de paylaşırım.


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: rhetorical üzerinde Temmuz 11, 2017, 01:22:25 ÖS
Siparişi verdim ödemeyi yaptım,  11 Temmuz 2017 itibariyle fiyat kdv dahil 88.5 TL + kargo ücreti alıcıya ait, umarım kısa zamanda gelir.


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: soberman üzerinde Temmuz 12, 2017, 08:27:31 ÖÖ
Siparişi verdim ödemeyi yaptım,  11 Temmuz 2017 itibariyle fiyat kdv dahil 88.5 TL + kargo ücreti alıcıya ait, umarım kısa zamanda gelir.

Aman kullanırken dikkat edin, elinizden filan kaydırmayın, çok narin bir yapısı var. Güle güle iyi günlerde kullanın.


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: rhetorical üzerinde Temmuz 12, 2017, 09:53:59 ÖÖ
Teşekkürler, kullanırken dikkat edeceğim,230 derecede kaç dakika ısıtmam gerekiyor?


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: soberman üzerinde Temmuz 12, 2017, 12:29:02 ÖS
Bunun tam bir süresi yok, taşa ve kalınlığa göre de değişebiliyor. İşin aslı çok fazla ısıtacağım diye elektrik harcamasını da abartmamak lazım diye düşünüyorum. benim için 20 dk yeterli ama başkalarına göre farklı süreler görmeniz de normaldir.


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: ekmek2009 üzerinde Temmuz 12, 2017, 10:39:09 ÖS
Gunaydin

benim eski set ustu fırında pizza tası kullanmak istedigimde
fırının sıcaklıgı 210 lu derecelere 60 dk yakın bir surede geliyordu. 
artık gelmiyor cunku eskicide  :bpy:
Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: ekmek2009 üzerinde Temmuz 12, 2017, 10:43:33 ÖS
Performans teknikten mi aldınız...  ??
Bir ara problem yasandigini duymustum ...Siparişi verdim ödemeyi yaptım,  11 Temmuz 2017 itibariyle fiyat kdv dahil 88.5 TL + kargo ücreti alıcıya ait, umarım kısa zamanda gelir.


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: soberman üzerinde Temmuz 13, 2017, 04:24:11 ÖÖ
Gunaydin

benim eski set ustu fırında pizza tası kullanmak istedigimde
fırının sıcaklıgı 210 lu derecelere 60 dk yakın bir surede geliyordu. 
artık gelmiyor cunku eskicide  :bpy:
Üstadım, yerine inşaallah şu buhar destekli süper fırınlardan alırsınız  :dua:


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: rhetorical üzerinde Temmuz 13, 2017, 12:34:39 ÖS
Performans teknikten mi aldınız...  ??
Bir ara problem yasandigini duymustum ...Siparişi verdim ödemeyi yaptım,  11 Temmuz 2017 itibariyle fiyat kdv dahil 88.5 TL + kargo ücreti alıcıya ait, umarım kısa zamanda gelir.


Evet oradan aldım, kısmetse yarın elime ulaşıcak, ne tür problem ?
Aslında şu volkanik pizza taşından alıcaktim fiyatı 220 tl olunca vazgeçtim , aynı işi yaparlar diye düşündüm  :quest:


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: soberman üzerinde Temmuz 13, 2017, 12:59:04 ÖS
Aslında şu volkanik pizza taşından alıcaktim fiyatı 220 tl olunca vazgeçtim , aynı işi yaparlar diye düşündüm  :quest:

İyi düşünmüşsünüz, doğru karar  :bpy:


Konu Başlığı: Ynt: Asbest içermeyen Pizza/Ekmek taşı - Ankara - Her yere uygun şartlarda gönderilir
Gönderen: ekmek2009 üzerinde Temmuz 14, 2017, 03:14:59 ÖÖ
urunde problem degi..l  bende zamanında 3 tas almıstım 
metin ata bey sanirim firmadan ayrılmıstı ve eskisi gibi kisiye ozel tas satısı yapılmıyor gibi birsey duymustum

gule gule  kullanın   :dua:Performans teknikten mi aldınız...  ??
Bir ara problem yasandigini duymustum ...Siparişi verdim ödemeyi yaptım,  11 Temmuz 2017 itibariyle fiyat kdv dahil 88.5 TL + kargo ücreti alıcıya ait, umarım kısa zamanda gelir.


Evet oradan aldım, kısmetse yarın elime ulaşıcak, ne tür problem ?
Aslında şu volkanik pizza taşından alıcaktim fiyatı 220 tl olunca vazgeçtim , aynı işi yaparlar diye düşündüm  :quest: